iktisat okulu

Feed Rss

LaTeX’e Giriş

LaTeXMerhabalar. Latex Donald Knuth tarafından yazılmış bir dizgi dilidir. Özellikle akademik yayınları yazarken kullanılan LaTeX sizi en fazla diğer uygulamalar (MS Word mesela) kadar yormasına rağmen, LaTeX ile diğer uygulamaların çıktısına göre çok daha yüksek baskı ve görünüm kalitesi elde edebilirsiniz. Burada size LaTeX dersleri vereceğim diyerek boyumdan büyük işlere kalkışmak istemiyorum ama bu yazıya (ve gelecekteki bu yazının devamı niteliğindeki yazılara) siz bir şeyler öğrenirken yan kaynak veya yardımcı kaynak diyebiliriz.

Şimdilik bilgisayarınıza LaTeX ile bir şeyler yazabileceğiniz programı indirdiğinizi varsayıyorum. Eğer yüklü değilse Mac için TeXShop ve Windows için MikTeX program indirme ve kurulumlarını işlemlerini yapabilirsiniz.

Eğer daha önceden herhangi bir yazılım dili ile ilgilendiyseniz LaTeX’i öğrenmeniz hem zor olmayacak hem de çok uzun zaman almayacak.

İlk öğrenmemiz gereken bir belge oluşturmakta kullanacağımız ilk yapı aşağıdaki yapıdır. İlk önce TexShop veya MikTeX’i açarak yeni bir dosya oluşturalım ve aşağıdaki ifadeyi yazalım.

1
\documentclass{article}

Burada \documentclass{#} koduyla hangi tür belge yazacağımızı belirliyoruz. Latex, (# yerine yazılabilecek türler)article, book, report, letter gibi birçok tür seçeneği sunar. Biz en çok kullanılan article’ı kullanacağız. \documentclass{article} ile article türü belge oluşturmak istğimizi LaTeX’e bildirmiş olduk.

 

Şimdi sıra geldi belgenin içeriğine.

1
2
3
\begin{document}
***Belge içerikleri buraya gelecek***
\end{document}

Belge içerik kodu yukarıdaki şekilde ve standarttır. \begin{document} ve \end{document} arasına içeriklerimiz gelecek.

Buraya kadar temel TeX yapısını öğrendik.

Şimdi basit bir rapor için kapak sayfası yapmaya başlayabiliriz.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
\documentclass{article}
 
\usepackage[latin5]{inputenc}
\usepackage[turkish]{babel}
 
\begin{document}
\author{İktisat Öğrencisi}
\title{Bir Deneme Yazısı}
\date{\today}
 
\maketitle
 
\end{document}

Yukarıdaki önceden görmediğimiz kodlar bulunmakta. Bunlardan ilki:

1
2
\usepackage[latin5]{inputenc}
\usepackage[turkish]{babel}

Bu kod satırları belgemizi Türkçe yazdığımızı LaTeX’e bildirmek için kullanılıyor. Diğer farklı olan kodlar ise \author{#}, \title{#}, \date{#}. burada \author{#} belgenin yazarının adı gelmelidir (Örneğin ben # yerine “İktisat Öğrencisi” yazdım). \title{#} belgenin/tezin/raporun başlığı simgeler. Görülebileceği üzere benim yazdığım belgenin başlığı “Bir Deneme Yazısı”. Son kısım ise \date{#} kısmı ve bu belgeye verebileceğiniz tarih. Bu tarih tez teslim veya rapor sunum tarihi olabilir. Yukarıda yazılan içerikleri girdikten sonra bu kodları bir kapak sayfasına dönüştürmek için \maketitle kodunu kullanmamız gerekmekte. Tüm bu anlatılanları yapıp “Çalıştır/Typeset/Run” dediğimiz zaman aşağıdaki şekilde bir sayfa görmemiz gerekiyor.

LaTeX

Belgeyi kaydederken encoding kısmında “Turkish (ISO Latin 5)” seçmemiz gerekiyor. Aksi takdirde Türkçe karakterler belgede ya “?” şeklinde gözükecek ya da gözükmeyecektir.

Oluşturduğumuz PDF belgesine aşağıdaki linkten erişilebilir.

Deneme (PDF)

Bir sonraki yazıda teziniz ya da raporunuz için “Giriş” bölümü yazmayı anlatacağım.

Sağlıcakla.

Bu makalede yanlış bir bilgi, kod olduğunu düşünüyorsanız veya problem yaşamanız durumunda yorum bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir